Spread the love

[ad_1]

অশ্বিন মাহ ২০২৩: অশ্বিন মাহ আৰম্ভ হ’বলৈ ওলাইছে। এই মাহত শ্ৰাদ্ধ কৰা আৰু দেৱী দুৰ্গা পূজাৰ কিছু নিয়ম মানি চলাটো পূৰ্বপুৰুষৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়।

হিন্দু পঞ্জিকাৰ ৭ম মাহ অশ্বিন মাহ। পিত্ৰু পক্ষ আৰু শাৰদিয়া নৱৰাত্ৰি এই মাহত পৰে। এই দুয়োটাৰ বাবেই এই মাহটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। পিত্ৰু পক্ষৰ পৰা অশ্বিন মাহ আৰম্ভ হয় আৰু তাৰ পিছত মাজত শাৰদিয়া নৱৰাত্ৰি পৰে, তাৰ পিছত দশহৰা উদযাপন কৰা হয়। অশ্বিন মাহৰ অন্ত পৰে শৰদ পূৰ্ণিমাৰে। এই মাহৰ পৰাই শীতল বতৰ আৰম্ভ হয়। সেইবাবেই ইয়াক শৰদ পূৰ্ণিমা বুলি কোৱা হয়। ধৰ্মীয় দৃষ্টিকোণৰ কথা ক’বলৈ গ’লে এই মাহটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু কিছুমান কথা মনত ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। অন্যথা দেৱ-দেৱী আৰু পূৰ্বপুৰুষৰ অসন্তুষ্টিই জীৱনত বহু বিপদ কঢ়িয়াই আনে।

এই তাৰিখৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব অশ্বিন মাহ

ভদ্ৰপদ পূৰ্ণিমাৰ পিছত অশ্বিন মাহ আৰম্ভ হয়। এইবাৰ ২০২৩ চনৰ ৩০ ছেপ্টেম্বৰ শনিবাৰৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা অশ্বিন মাহটো ২০২৩ চনৰ ২৮ অক্টোবৰত শেষ হ’ব। অশ্বিন মাহ আৰম্ভ হোৱাৰ এদিন আগতে পিত্ৰু পক্ষ আৰম্ভ হয়। অশ্বিন মাহৰ প্ৰথম দিনা পিত্ৰু পক্ষৰ দ্বিতীয় দিনা শ্ৰদ্ধা কৰা হয!

অশ্বিন মাহত এই নিয়ম মানি চলক

  • অশ্বিন মাহত গাখীৰ, ব্রিঞ্জাল, মূলা, মচুৰ দাইল, চূণ আদি খাব নালাগে। অশ্বিন মাহত এইবোৰ সেৱন নিষিদ্ধ বুলি কোৱা হৈছে।
  • অশ্বিন মাহত নন-ভেজ, এলক’হল, হালধি, পিয়াঁজ আদি সেৱন নকৰিব। নহ’লে পূৰ্বপুৰুষৰ খং উঠিব আৰু তোমালোকে মাতৃ দুৰ্গাৰ অসন্তুষ্টিৰ সন্মুখীন হ’ব লাগিব।
  • অশ্বিন মাহত বৈবাহিক জীৱন পালন কৰক।
  • অশ্বিন মাহত কাৰো লগত শত্ৰুতা নাৰাখিব। নতুবা কাকো গালি-গালাজ বা প্ৰতাৰণা কৰা।
  • এই মাহত চেৰিটি কৰক। ইয়াৰ অবিহনে পূজাৰ সম্পূৰ্ণ ফল পোৱা নাযায়।

(অস্বীকাৰ: ইয়াত দিয়া তথ্যসমূহ সাধাৰণ বিশ্বাস আৰু তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি দিয়া হৈছে। namoniassam.com এ এই কথা নিশ্চিত কৰা নাই। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো Follow কৰিব নাপাহৰিব। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।)

[ad_2]


Spread the love

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *