Spread the love

[ad_1]

হালধীয়া দাঁত ঘৰুৱা উপায়ঃ হালধীয়া দাঁতত গহ্বৰৰ সমস্যা থাকে আৰু এই গহ্বৰৰ ফলত দাঁত ভাঙি যায়। এনে পৰিস্থিতিত দাঁতৰ হালধীয়া ৰং আঁতৰোৱাত কিছুমান ঘৰুৱা উপায় উপযোগী।

মুখৰ স্বাস্থ্যঃ দাঁত পৰিষ্কাৰ কৰিলেও স্বাস্থ্য ভাল হয়, বিপৰীতে যদি দাঁত লেতেৰা হৈ থাকে, হালধীয়া দেখা যায় বা দাঁতত গহ্বৰ থাকে, তেন্তে সমগ্ৰ শৰীৰৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পৰে। এনে পৰিস্থিতিত দাঁতৰ বিশেষ যত্ন লোৱাটো জৰুৰী। যদি দাঁতবোৰ সঠিকভাৱে পৰিষ্কাৰ কৰা হয় তেন্তে দাঁতবোৰ বগা দেখাবলৈ আৰম্ভ কৰে, আনহাতে বগা আৰু পৰিষ্কাৰ দাঁতবোৰে গহ্বৰ সৃষ্টি নকৰে যাৰ বাবে দাঁতবোৰ ভাঙি অকালতে সৰি নাযায়। ইয়াত এনে কিছুমান ঘৰুৱা উপায়ৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে যিয়ে দাঁতৰ স্বাস্থ্য ভাল কৰি ৰাখে আৰু হালধীয়া দাঁতৰ পৰা মুক্তি দিয়ে। এই প্ৰতিকাৰসমূহত কেৱল ঘৰুৱা সামগ্ৰীহে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

হালধীয়া দাঁতৰ ঘৰুৱা উপায়

ষ্ট্ৰবেৰী

ভিটামিন চি সমৃদ্ধ ষ্ট্ৰবেৰীয়ে কেৱল দাঁত মজবুত কৰাই নহয়, দাঁতৰ হালধীয়া হোৱাটোও আঁতৰাই পেলায়। ষ্ট্ৰবেৰীত উচ্চ মেলিক এচিড থাকে যিটো বহু টুথপেষ্টতো পোৱা যায়। ষ্ট্ৰবেৰী খাব পাৰে কিন্তু হালধীয়া দাঁত পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ থেতেলিয়াই দাঁতত ঘঁহিব লাগে। কিছু সময়ৰ পিছত মুখখন ধুই পেলাওক। ষ্ট্ৰবেৰী ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত আধা ঘন্টালৈকে একো নাখাবলৈ বা নাখাবলৈ চেষ্টা কৰক।

বেকিং চ’ডা

বেকিং ছ’ডা ব্যৱহাৰ কৰি দাঁতৰ হালধীয়া হোৱা আৰু গহ্বৰৰ সমস্যা দূৰ কৰিব পাৰি। হাতৰ তলুৱাত বেকিং চোডা অলপ লৈ তাত পানী দি পেষ্ট বনাওক। এই পেষ্টেৰে দাঁত ঘঁহি পৰিষ্কাৰ কৰক। ব্ৰাছ লৈ এই বেকিং চোডাৰ পেষ্টেৰে দাঁত পৰিষ্কাৰ কৰক। সপ্তাহত ৩ৰ পৰা ৪ বাৰ বেকিং চোডা ব্যৱহাৰ কৰিলে দাঁত ভালদৰে পৰিষ্কাৰ হ’ব আৰু লগতে দাঁতৰ বহু সমস্যাৰ পৰাও মুক্তি পাব।

নাৰিকল তেল

নাৰিকল তেলেৰে ঘঁহি দাঁত পৰিষ্কাৰ কৰিব নালাগে, বৰঞ্চ ইয়াৰে তেল টানিব লাগে। তেল টানিবলৈ মুখত অলপ নাৰিকল তেল দি ইয়াৰ পৰা তালৈ ঘূৰাই ঘূৰাই দিব। নাৰিকল তেল দাঁতৰ প্ৰতিটো কোণত সোনকালে উপস্থিত হয় আৰু দাঁত পৰিষ্কাৰ কৰাত ফলপ্ৰসূ হয়। তেল টানিলে হালধীয়া দাঁত পৰিষ্কাৰ হয় আৰু দাঁতৰ পৰা গহ্বৰ আঁতৰ হয়। ইয়াৰ বাবে দাঁতবোৰ দুৰ্বল হৈ ভাঙি নাযায়।

সৰিয়হৰ তেল আৰু নিমখ

এইটো এটা অতি পুৰণি ঘৰুৱা ঔষধ যিটো বছৰ বছৰ ধৰি ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। হাতৰ তলুৱাত নিমখ লৈ তাত অলপ সৰিয়হৰ তেল দি পেষ্ট প্ৰস্তুত কৰক। এই পেষ্টটো দাঁতত ঘঁহি দাঁত ব্ৰাছ কৰক। কিছু সময় ঘঁহি ঘঁহি মুখখন ধুই চাফা কৰি ল’ব। এই প্ৰতিকাৰে প্লেক আৰু বেক্টেৰিয়া দূৰ কৰে আৰু লগতে দাঁত শক্তিশালী কৰে।

যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো Follow কৰিব নাপাহৰিব। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।

[ad_2]


Spread the love

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *