Spread the love

[ad_1]

হৃদযন্ত্ৰ আমাৰ শৰীৰৰ এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ অংগ। যদি ই ১ ছেকেণ্ডৰ বাবেও প্ৰহাৰ বন্ধ কৰে তেন্তে আপুনি ঈশ্বৰৰ প্ৰেমি হৈ পৰিব পাৰে। কিন্তু আজিৰ দুৰ্বল জীৱনশৈলী আৰু বহি থকা জীৱনৰ বাবে হৃদযন্ত্ৰৰ লগত জড়িত ৰোগৰ আশংকা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে। পূৰ্বৰ সময়ৰ তুলনাত এতিয়া যুৱক-যুৱতীসকলো হাৰ্ট এটেকৰ বলি হৈছে। আজি আমি আপোনালোকক জনাইছো বিশেষজ্ঞসকলে দিয়া পাঁচটা পৰামৰ্শ যাৰ সহায়ত আপুনি হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। এই সন্দৰ্ভত তথ্য দি মেক্স হেল্থকেয়াৰৰ প্ৰধান সঞ্চালক-কাৰ্ডিঅ’লজি ডাঃ (কৰ্ণেল) মঞ্জিন্দৰ সন্ধুৱে

দৈনিক ব্যায়াম গুৰুত্বপূৰ্ণ

যদি আপুনি হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা কম কৰিব বিচাৰে তেন্তে দৈনিক ব্যায়াম কৰিব লাগিব। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ ৰক্ত সঞ্চালন উন্নত হয়, হৃদস্পন্দন বৃদ্ধি পায় আৰু নাড়ীবোৰ শিথিল হয়। ব্যায়াম কৰিলে মেদবহুলতা আৰু ডায়েবেটিছৰ সম্ভাৱনাও হ্ৰাস পায়।

চিগাৰেটৰ পৰা আঁতৰি থাকক

চিগাৰেট খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। চিগাৰেটৰ ধোঁৱাত ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থাকে যাৰ ফলত ৰক্তবাহী নলী প্ৰসাৰিত হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ৰক্তচাপ বৃদ্ধি কৰে আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ শিৰাত প্লেক জমা হয়, যাৰ ফলত হাৰ্ট এটেকৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

সুষম খাদ্য

হৃদযন্ত্ৰ সবল কৰি ৰাখিবলৈ প্ৰচেছড আৰু পেক কৰা খাদ্যৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগে আৰু সুষম খাদ্য গ্ৰহণ কৰিব লাগে। গোটা শস্যৰ লগতে স্বাস্থ্যকৰ প্ৰটিন খাব লাগে। খাদ্যত বাদাম আৰু বতৰৰ ফল-মূল অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। বিশেষজ্ঞসকলে প্ৰচুৰ পৰিমাণে মনোচেচুৰেটেড ফেট (monosaturated fats) খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে।

মানসিক চাপ পৰিচালনা কৰা

বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে মানসিক চাপৰ মাজেৰে পাৰ হ’ব লাগে কিন্তু মানসিক চাপ আপুনি পৰিচালনা কৰিব লাগে। অত্যধিক মানসিক চাপৰ বাবে শৰীৰত তেজৰ গোট গঠন হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু ইয়াৰ ফলত হাৰ্ট এটেকৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ বাবে আপুনি ধ্যান আৰু যোগৰ সহায় ল’ব পাৰে।

৮ ঘণ্টা টোপনি

সদায় ৮ ঘণ্টাৰ পৰ্যাপ্ত টোপনি লওক। টোপনিৰ অভাৱত হৃদযন্ত্ৰৰ ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। কম টোপনিৰ বাবে বিপাকীয় ক্ৰিয়াত ব্যাঘাত জন্মে, ইয়াৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰাত পৰে যাৰ বাবে আপুনি ডায়েবেটিছৰ বলি হ’ব পাৰে আৰু ডায়েবেটিছ হৃদৰোগৰ অন্যতম মূল কাৰণ। গতিকে ৮ ঘণ্টাৰ পৰ্যাপ্ত টোপনি লোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

যদি আপোনাৰ কোনো স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সমস্যা আছে তেন্তে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেণ্ট বক্সত আমাক জনাওক। আমি আমাৰ লেখাৰ জৰিয়তে আপোনাৰ সমস্যা সমাধান জনাবলৈ চেষ্টা কৰিম।

[ad_2]


Spread the love

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You missed