Spread the love

[ad_1]

জীৱনত অহা সমস্যা সমাধানৰ বাবে আচাৰ্য চাণক্যই চাণক্য নীতি গ্ৰন্থৰ বহু শিক্ষা দিছে। আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে সদায় গুজৱকাৰী আৰু আনৰ দোষ বিচাৰি পোৱা মানুহৰ পৰা আঁতৰি থকা উচিত। আচাৰ্য চাণক্যই এই পাঠ দিছে গুজৱকাৰী আৰু সদায় আনৰ দোষ বিচাৰি পোৱা ব্যক্তিজনৰ বিষয়ে।

এনে মানুহক গোপন কথা নকব

আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে কোনো গোপন কথা কেতিয়াও বেকবিটিং মানুহক কোৱা উচিত নহয়, কাৰণ এনে মানুহক যি কোৱা হয় সেয়া কেতিয়াও গোপন হৈ থাকিব নোৱাৰে। সদায় আনৰ দোষ বিচাৰি বা আনক সমালোচনা কৰা ব্যক্তিৰ বাবে যিকোনো কথা গোপনে ৰখাটো অতি কঠিন। আনৰ বেয়া কথা কোৱা ব্যক্তিক কেতিয়াও তেওঁৰ মিত্ৰ বা বন্ধু হিচাপে গঢ়ি তুলিব নালাগে। এনে ব্যক্তিয়ে যিকোনো সময়তে প্ৰতাৰণা কৰিব পাৰে।

আনৰ গোপন কথা নুশুনিব

আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে এজন ভাল ব্যক্তিয়ে আনৰ গোপন কথা শুনা পৰিহাৰ কৰিব লাগে। আনৰ গোপন কথা শুনিলে ভাল আচাৰ-ব্যৱহাৰ নহয়। আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে আন কাৰোবাৰ ধন-সম্পত্তি আহৰণৰ লোভত যিদৰে চুৰি বা অপহৰণৰ সৃষ্টি হয়, ঠিক তেনেদৰে আনৰ গোপন কথা শুনাটোও দোষ। সামাজিক দৃষ্টিকোণৰ পৰাও এইটো ভাল গুণ নহয়।

সহকৰ্মী বা সহায়কৰ লগত ভাল হওক

আচাৰ্য চাণক্যইও কৈছে যে প্ৰতিজন মালিকে নিজৰ সহায়ক বা সেৱকৰ প্ৰতি উদাৰ হ’ব লাগে। যি মালিকে নিজৰ চাকৰৰ প্ৰতি কঠোৰ হয়, সময় আহিলে সেই একেজন চাকৰ মালিকৰ প্ৰতিদ্বন্দ্বী হৈ মালিকৰ সকলো গোপনীয়তা আৰু গোপনীয়তা প্ৰকাশ কৰে। বহু সময়ত এই লোকসকলৰ বাবে মালিকৰ জীৱন বিপদত পৰে।

[ad_2]


Spread the love

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You missed