Spread the love

[ad_1]

আজিকালি মানুহে কম বয়সতে চশমা পিন্ধে। ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ হৈছে আমাৰ বেয়া জীৱনশৈলী। কিন্তু এই টিপছৰ সহায়ত চকুৰ দৃষ্টিশক্তি দুৰ্বল হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰি।

আপোনাৰ দৃষ্টিশক্তি সুৰক্ষিত কৰিবলৈ পৰামৰ্শ: চকু আমাৰ শৰীৰৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ। যদি এইবোৰ নাথাকিলহেঁতেন তেন্তে জীৱনৰ ৰংবোৰ কল্পনা কৰাটো কঠিন হ’লহেঁতেন। আজিকালি কম বয়সতে চকুৰ দৃষ্টিশক্তি দুৰ্বল হোৱাটো যথেষ্ট সাধাৰণ হৈ পৰিছে। শিশু হওক বা যুৱক হওক, সকলোৰে চকুত নম্বৰযুক্ত চশমা আছে। এনে পৰিস্থিতিত সময়মতে ইয়াৰ চিকিৎসা কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি আপোনাৰ চকুত চশমা নাই, তেন্তে আজিৰ পৰাই এই টিপছবোৰ মানি চলক, ইয়াৰ দ্বাৰা আপোনাৰ চকুৰ দৃষ্টিশক্তি দুৰ্বল হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা পৰিব। সেই টিপচ্ কি কি জানি লওক

চকুৰ যত্ন কেনেকৈ লব?

ফোনটোৰ পৰা দূৰত্ব

ফোন বৰ্তমান সময়ৰ এক প্ৰয়োজনীয়তা হৈ পৰিছে যদিও প্ৰয়োজনতকৈ বেছি ব্যৱহাৰ কৰিলে ইয়াৰ ফলত দৃষ্টিশক্তি অকালতে হেৰাই যাব পাৰে। ফোনটো চকুৰ খুব ওচৰলৈ আনি চাই চাই থাকে। যদি আপুনিও এই কাম কৰে, তেন্তে আজিৰ পৰাই এই কামটো বন্ধ কৰক, কাৰণ ই চকুত বহুত সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য

চকুক সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ সঠিক খাদ্যাভ্যাসো জৰুৰী। পোহৰ বজাই ৰাখিবলৈ আপুনি খাদ্য তালিকাত ভিটামিন এ, ফেটি এচিড, ভিটামিন চি, ভিটামিন এ আদি পুষ্টিকৰ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব। এই খাদ্যসমূহে চকু শুকান হোৱাৰ লগতে চকুৰ ছানি পৰা ৰোগৰ লক্ষণসমূহ কম কৰিব পাৰে।

নিয়মীয়াকৈ পৰীক্ষা কৰাটো প্ৰয়োজনীয়

প্ৰতি ৬ মাহৰ মূৰে মূৰে চকুৰ পৰীক্ষা কৰি থাকিব, যাতে চকুৰ লগত জড়িত কোনো সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’লে সময়মতে চিকিৎসা কৰিব পৰা যায়।

ব্যায়ামটো কৰক

যদি আপুনি কাম কৰি আছে আৰু আপোনাৰ চকু ৯ ঘণ্টা ধৰি পৰ্দাত থাকে, তেন্তে ইয়াৰ মাজতে ব্যায়াম কৰি থাকিব। আপুনি চকু টিপিয়াই থকা ব্যায়াম কৰিব লাগে। দুয়োখন হাতৰ তলুৱা ঘঁহি চকুত লগাব। এই যোগে চকুৰ সঠিক যত্নও লয়।

যথেষ্ট টোপনি

মানসিক স্বাস্থ্যৰ লগতে পৰ্যাপ্ত টোপনিও চকুৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ। আপোনাৰ চকুকো জিৰণিৰ প্ৰয়োজন, গতিকে চকু দুটা সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ প্ৰতিদিনে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ টোপনি লোৱাটো নিশ্চিত কৰক।

যদি আপুনি এই লিখনিটো ভাল পাইছে তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। অধিক অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ হৰ্জিন্দাগীৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক। লেখাটোৰ ওপৰৰ কমেন্ট বক্সত আপোনাৰ মনৰ কথা আমালৈ প্ৰেৰণ কৰক।

[ad_2]


Spread the love

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *