Spread the love

[ad_1]

ৰোগীয়ে কেতিয়া ঔষধ খাব লাগে আৰু কিমান দিনৰ পিছত খাব লাগে সেই বিষয়ে জনাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

যিকোনো ৰোগ এলোপেথী ঔষধেৰে কম সময়ৰ ভিতৰতে আৰোগ্য কৰিব পাৰি। চিকিৎসকে সেই অনুসৰি ঔষধো প্ৰেছক্ৰিপচন কৰে, যিবোৰ খোৱাৰ পিছত আপুনি লগে লগে সুস্থ হৈ উঠিব। এনে পৰিস্থিতিত আমাৰ সমগ্ৰ আৰোগ্য প্ৰক্ৰিয়াত ঔষধ গ্ৰহণৰ পদ্ধতিয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ৰোগীয়ে কেতিয়া ঔষধ খাব লাগে আৰু কিমান সময়ৰ পিছত খাব লাগে সেই বিষয়ে জনাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। খাদ্য খোৱাৰ পিছত লগে লগে ঔষধ সেৱন কৰাটো ভাল বুলি গণ্য কৰা নহয় কাৰণ খাদ্য খোৱাৰ পিছত শৰীৰ গৰম হৈ পৰে।

ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি পায়

যদি কোনো ব্যক্তিয়ে খাদ্য খোৱাৰ লগে লগে ঔষধ সেৱন কৰে তেন্তে তেওঁৰ তেজৰ সঞ্চালন বহুগুণ বৃদ্ধি পায়। যি শৰীৰৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। যদিও বহু কথা ইয়াৰ ওপৰতো নিৰ্ভৰশীল। ঔষধ আৰু খাদ্য একেলগে খালে ভাল বুলি গণ্য কৰা নহয় কাৰণ খাদ্য খোৱাৰ পিছত শৰীৰৰ উষ্ণতা বৃদ্ধি পায়। এনে পৰিস্থিতিত ঔষধ খোৱাৰ পিছত শৰীৰৰ উষ্ণতা বৃদ্ধি পায় আৰু বমিও হ’ব পাৰে। কিন্তু কেনেধৰণৰ ঔষধ খাব লাগে আৰু ইয়াৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া কি হ’ব তাৰ ওপৰতো বহু কথা নিৰ্ভৰ কৰে?

  •  

সমগ্ৰ বিশ্বতে মানুহে বহু ধৰণৰ ঔষধ সেৱন কৰে। কিছুমানে জ্বৰ আৰু সামান্য মূৰৰ বিষ হ’লে দৈনিক ঔষধ সেৱন কৰে। আচলতে মেডিকেল ষ্ট’ৰত বহু ধৰণৰ ঔষধ পোৱা যায়। বিষনাশক ঔষধৰ পৰা আৰম্ভ কৰি এন্টিবায়টিক লৈকে বহুতো ঔষধ আছে আৰু সকলো ঔষধেই বিভিন্ন উদ্দেশ্য সাধন কৰে। যিকোনো ঔষধ খোৱাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো সদায় অতি প্ৰয়োজনীয়। যদি ডাক্তৰে কৈছে যে খাদ্য খোৱাৰ লগে লগে ঔষধ খাব লাগে, তেন্তে ঔষধ খাবই লাগিব। কিন্তু তেওঁলোকে এনে কোনো পৰামৰ্শ দিয়া নাই যে খাদ্য খোৱাৰ লগে লগে খাব লাগে, গতিকে খোৱাৰ পিছত লগে লগে খাব নালাগে।

যদি আপুনি গৰ্ভনিৰোধকৰ দৰে গধুৰ ঔষধ খাই আছে তেন্তে খাদ্য খোৱাৰ ২ ঘণ্টাৰ পিছতহে খাব লাগে।

যদি আপুনি গৰ্ভনিৰোধক বড়িৰ দৰে গধুৰ ঔষধ সেৱন কৰে, তেন্তে খাদ্য খোৱাৰ দুঘণ্টাৰ পিছতহে ঔষধ খাব লাগে। ঔষধ নিৰাপদে আৰু সাৱধানে গ্ৰহণ কৰাৰ কথা।

[ad_2]


Spread the love

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *