Spread the love

নাগ্ৰীজুলি কলচেনী আম পামত ভ্ৰমণ কৰিব অসম ৰাজ্যপাল; যুৱ খেতিয়কক উৎসাহিত কৰিব

 

উপশিৰোনামা: ৩১ জন শিক্ষিত সমৰ্থক যুৱকে আম খেতিৰ পদক্ষেপ‌ গ্ৰহণ কৰিছি

 

তাৰিখ: ১২ বা ১৩ জুন, ২০২৪

 

নাগ্ৰীজুলিঃ কৃষি উদ্যোগীক প্ৰসাৰ আৰু গ্ৰাম্য জীৱিকা উন্নীতকৰণৰ প্ৰয়াসত অসমৰ ৰাজ্যপালগৰাকীয়ে অহা ১২ বা ১৩ জুনত নাগ্ৰীজুলিৰ কলচেনি আম পাম পৰিদৰ্শন কৰাৰ কথা।

 

যুৱ সবলীকৰণঃ “জৌগালু হাঞ্জা” নামেৰে পৰিচিত ৩১ জনীয়া শিক্ষিত যুৱকৰ এটা দলে অঞ্চলটোত এক পৰিৱৰ্তনশীল পদক্ষেপৰ নেতৃত্ব দিছে। প্ৰায় ৫০ বিঘা বিশাল বিস্তৃত অঞ্চলত আম, পেঁপা, আৰু লিবু খেতি কৰি তেওঁলোকে নিজৰ আয় বৃদ্ধি আৰু কৃষি পৰিৱেশ পুনৰুজ্জীৱিত কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখে।

 

এই প্ৰচেষ্টাই যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে অৰ্থনৈতিক সমৃদ্ধিৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়াই নহয়, কৃষি খণ্ডক শক্তিশালী কৰাৰ লগতে স্থানীয় সম্প্ৰদায়সমূহক সবলীকৰণৰ সম্ভাৱনাও ৰাখিছে।

 

ৰাজ্যপালৰ সমৰ্থনঃ ৰাজ্যপালৰ এই ভ্ৰমণে এনে তৃণমূল পৰ্যায়ৰ পদক্ষেপৰ তাৎপৰ্যৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে আৰু গ্ৰাম্য অঞ্চলত উদ্ভাৱন আৰু বহনক্ষম উন্নয়নক লাভান্বিত কৰাৰ বাবে চৰকাৰৰ দায়বদ্ধতাক উজ্জ্বল কৰি তুলিছে।

 

ভৱিষ্যতৰ সম্ভাৱনা: চৰকাৰী আৰু বেচৰকাৰী সত্তাৰ সহায়ত এই ধৰণৰ পদক্ষেপে ৰিপল ইফেক্ট সৃষ্টি কৰিবলৈ সাজু হৈছে, যিয়ে অধিক যুৱক-যুৱতীক একেধৰণৰ উদ্যোগত নামিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছে আৰু সামগ্ৰিক গ্ৰাম্য উন্নয়নৰ অনুঘটক হিচাপে কাম কৰিছে।

 

ৰাজ্যপালৰ এই ভ্ৰমণ আৰু নাগ্ৰীজুলি কলচেনী আম পামৰ পদক্ষেপৰ অগ্ৰগতিৰ খবৰৰ বাবে লগত থাকিব।


Spread the love

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *