Spread the love

[ad_1]

যদি পিৰিয়ডৰ সময়ত আপোনাৰ তেজৰ সোঁত কেতিয়াবা কমি যায় বা কেতিয়াবা বৃদ্ধি পায়, তেন্তে এই পৰিস্থিতিক আওকাণ কৰা উচিত নহয়। সময়মতে এই বিষয়ে গুৰুত্ব দিয়ক আৰু এই সন্দৰ্ভত চিকিৎসকৰ লগত যোগাযোগ কৰক।

কেতিয়াবা পিৰিয়ডৰ সময়ত অত্যধিক ৰক্তক্ষৰণ হয়, আৰু কেতিয়াবা পিৰিয়ডৰ সময়ত অতি কম ৰক্তক্ষৰণ হয়। কিয় এনেকুৱা হয়? মাহেকীয়াৰ সময়ত আপোনাৰ তেজৰ সোঁত কেতিয়াবা লঘু আৰু কেতিয়াবা গধুৰ হৈ পৰাৰ কাৰণ কি? ইয়াৰ আঁৰত বহু পৰিস্থিতি দায়ী হ’ব পাৰে। মানসিক চাপ, কিছুমান অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিকৰ উপাদানৰ অভাৱ আৰু অসন্তুলিত ওজনৰ পৰিৱৰ্তনে ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত তেজৰ সোঁতত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

এই বিষয়ত হেল্থ শ্বটছে ক্লাউড নাইন গ্ৰুপ অৱ হস্পিতালৰ প্ৰসূতি আৰু স্ত্ৰীৰোগ বিভাগৰ পৰামৰ্শদাতা ডাঃ পূজা চি থুক্ৰালৰ পৰামৰ্শ লয়। গতিকে অনিয়মিত পিৰিয়ডৰ তেজৰ সোঁত সন্দৰ্ভত বিশেষজ্ঞসকলে কি কয় আমাক জনাওক।

কোনবোৰ অৱস্থাই তেজৰ সোঁতত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে জানি লওক

১/ ভিটামিন K ৰ অভাৱ

তেজ জমা হোৱাত ভিটামিন K য়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে, শৰীৰত ভিটামিন K ৰ অভাৱত ঋতুস্ৰাৱৰ ৰক্তক্ষৰণত প্ৰভাৱ পৰে। ভিটামিন Kৰ অভাৱৰ বাবে তেজ জমা হ’বলৈ বেছি সময় লাগে, যাৰ ফলত পিৰিয়ডৰ সময়ত প্ৰচণ্ড ৰক্তক্ষৰণ হ’ব পাৰে। যদি ভিটামিন K ৰ অভাৱে আপোনাৰ ঋতুচক্ৰত প্ৰভাৱ পেলাইছে, তেন্তে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক আৰু খাদ্যৰ পৰিৱৰ্তন কৰক।

২/ দুগ্ধপান কৰা

স্তনপান কৰা মহিলাসকলৰ পিটুইটাৰী গ্ৰন্থিৰ দ্বাৰা উৎপন্ন হোৱা প্ৰ’লেক্টিন নামৰ হৰম’নটোৱে মাতৃদুগ্ধ উৎপাদনক উদ্দীপিত কৰে। ঋতুচক্ৰ নিয়ন্ত্ৰণত প্ৰ’লেক্টিনে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

যেতিয়া আপুনি স্তনপান কৰাই থাকে তেতিয়া মাহেকীয়াৰ সময়ত আপোনাৰ তেজৰ সোঁত যথেষ্ট লঘু হৈ পৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও কেতিয়াবা ঔষধ আৰু চিকিৎসাজনিত অৱস্থাৰ বাবেও প্ৰ’লেক্টিন প্ৰভাৱিত হ’ব পাৰে। যাৰ বাবে তেজৰ সোঁতত অস্বাভাৱিকতা দেখা যায়।

৩/ মানসিক চাপ

আপোনজনক হেৰুৱাৰ দৰে আৱেগিক চাপ, কৰ্মৰ চাপ, সম্পৰ্কৰ মানসিক চাপ আদিয়ে শৰীৰত মানসিক চাপৰ হৰম’ন বৃদ্ধি কৰে। যাৰ বাবে ঋতুচক্ৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰে। হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰ বাবে পিৰিয়ডৰ সময়ত তেজৰ সোঁত অতি লঘু হয়, যাক আমি লাইট পিৰিয়ড বুলি কওঁ।

৪) হঠাৎ ওজন কমি যোৱা আৰু ওজন বৃদ্ধি

যদি কোনো কাৰণত হঠাতে বহুত ওজন বৃদ্ধি পায়, বা হঠাতে ওজন কমাবলৈ আৰম্ভ কৰে, তেন্তে ইয়াৰ বাবে ঋতুচক্ৰৰ সময়ত তেজৰ সোঁততো প্ৰভাৱ পৰে। কম ওজনৰ বাবে চৰ্বিৰ অভাৱে ডিম্বাণু নিৰ্গত হোৱাত বাধা দিব পাৰে, যাৰ ফলত মাহেকীয়াৰ সময়ত কম ৰক্তক্ষৰণ হয়। একে সময়তে অত্যধিক চৰ্বি বৃদ্ধিয়ে মাহেকীয়াৰ ওপৰতো প্ৰভাৱ পেলায়। কাৰণ এই সময়ছোৱাত শৰীৰত হৰম’নৰ মাত্ৰা সলনি হয়।

৫/ চিকিৎসাজনিত অৱস্থা

কিছুমান সাধাৰণ চিকিৎসাজনিত অৱস্থাত ঋতুচক্ৰৰ সময়ত তেজৰ সোঁত যথেষ্ট কমি যায়। এই পৰিস্থিতিত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

৬/ থাইৰয়ড বিকাৰ

থাইৰয়ডৰ বিকাৰৰ বাবে আপোনাৰ পিৰিয়ডৰ তেজৰ সোঁত অতি লঘু হ’ব পাৰে। থাইৰয়ড গ্ৰন্থিয়ে ঋতুচক্ৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে, আনহাতে ইয়াৰ উঠা-নমাই পিৰিয়ডৰ তেজৰ সোঁতত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

৭/ পলিচিষ্টিক অভাৰী চিনড্ৰম

পলিচিষ্টিক অভাৰী চিনড্ৰম ৰোগত আক্ৰান্ত মহিলাৰ তেজৰ সোঁত স্বাভাৱিক মাহেকীয়াতকৈ বহু কম। এইটো এক প্ৰকাৰৰ হৰম’ন ডিছঅৰ্ডাৰ, য’ত পিৰিয়ড নিয়ন্ত্ৰণ কৰা হৰম’নবোৰ ভাৰসাম্যহীন হৈ পৰে। এনে পৰিস্থিতিত পিৰিয়ডৰ তেজৰ সোঁত যথেষ্ট লঘু হয়।

বি:দ্ৰ: যদি আপোনাৰ ঋতুচক্ৰৰ সময়ত আপোনাৰ পিৰিয়ডৰ তেজৰ সোঁত অতি লঘু বা অতি গধুৰ হয়, তেন্তে এই পৰিস্থিতিত আপুনি আপোনাৰ শৰীৰত ঘটা আন পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰতি গুৰুত্ব দিব লাগে। ইয়াৰ পিছত আপুনি যি সম্ভাৱ্য সমস্যা অনুভৱ কৰে, সেই বিষয়ত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত। ভুলতেও ইয়াক আওকাণ নকৰিব, কাৰণ কেতিয়াবা ই ডিম্বাশয়ৰ কৰ্কট ৰোগৰ দৰে ডাঙৰ সমস্যাৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও দীৰ্ঘদিনলৈ ইহঁতক আওকাণ কৰিলে বন্ধ্যাত্বৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

[ad_2]


Spread the love

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You missed