Spread the love

[ad_1]

বৃক্ক হওক বা যকৃত, ই আমাৰ শৰীৰৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংগ। লিভাৰে আমাৰ শৰীৰৰ পৰা মলি আঁতৰোৱাৰ কাম কৰে।

বৃক্ক হওক বা যকৃত, ই আমাৰ শৰীৰৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংগ। যকৃতে আমাৰ শৰীৰৰ পৰা আৱৰ্জনা আঁতৰোৱাৰ কাম কৰে, আনহাতে বৃক্কৰ কাম হ’ল আমাৰ শৰীৰৰ পৰা আৱৰ্জনা অংশ পৃথক কৰি শৰীৰৰ পৰা বাহিৰ কৰা। যেতিয়া ইয়াত যিকোনো ধৰণৰ সংক্ৰমণ বা বিসংগতি আৰম্ভ হয় তেতিয়া ই শৰীৰক বিভিন্ন ধৰণৰ সংকেত দিয়ে। বৃক্কৰ ৰোগৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সমস্যাটো হ’ল যেতিয়ালৈকে ৰোগটো বেছিকৈ বিয়পি নাযায় তেতিয়ালৈকে ব্যক্তিজনে বিষ বা অস্বস্তি অনুভৱ নকৰে। কিন্তু ৰোগৰ আৰম্ভণি আৰু অগ্ৰগতিৰ সময়ত বৃক্কে বিভিন্ন সংকেত দি আপোনাক সতৰ্ক কৰি দিয়ে। শৰীৰটো সুচাৰুৰূপে চলি থাকিবলৈ বৃক্কে বহু কাম কৰে। যেনে, তেজ পৰিষ্কাৰ কৰি তাৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰোৱা, ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা, শৰীৰত যাতে ৰক্তকণিকাৰ অভাৱ নহয় তাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় হৰম’ন উৎপাদন কৰা, প্ৰস্ৰাৱ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু ফিল্টাৰ কৰা, আৰু বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ কাম।বৃক্কে এই কাম কৰে, যিয়ে ৰাখে শৰীৰ সুস্থ।

সুস্থ শৰীৰৰ বাবে বৃক্ক সুস্থ কৰি ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। যেতিয়াই বৃক্কত যিকোনো ধৰণৰ সংক্ৰমণ হয় তেতিয়াই কিছুমান বিশেষ সংকেত দি আপোনাক সতৰ্ক কৰি দিয়ে। বৃক্কৰ ৰোগৰ সৈতে জড়িত এই ৫টা লক্ষণ চিনাক্ত কৰক আৰু সময়ত জানি লওক যে আপোনাৰ বৃক্কক অতিৰিক্ত যত্ন আৰু আপোনাৰ সহায়ৰ প্ৰয়োজন। কাৰণ এবাৰ বৃক্কৰ ৰোগ বেছি বেয়া হ’লে বা আৰু বিয়পিলে তেতিয়া আনকি জীৱনটোও বিপদত পৰে।

দুৰ্গন্ধ

সাধাৰণতে মুখৰ দুৰ্গন্ধৰ কাৰণ হ’ল কেঁচা পিঁয়াজ খোৱা আৰু গোটেই দিনটো শৰীৰৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি পানী খোৱা। কিন্তু যদি আপোনাৰ মুখৰ দুৰ্গন্ধ ধাৰাবাহিক হৈ থাকে তেন্তে নিশ্চিতভাৱে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত। কাৰণ মুখৰ দুৰ্গন্ধও বৃক্কৰ ৰোগৰ প্ৰাথমিক লক্ষণ।

প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি হয়

বৃক্কৰ এটা প্ৰধান কাম হ’ল প্ৰস্ৰাৱ ফিল্টাৰ কৰা।যেতিয়া বৃক্কত সংক্ৰমণ বা কোনো ৰোগ হয়, তেতিয়া ই আপোনাৰ প্ৰস্ৰাৱৰ ৰংতো প্ৰভাৱ পেলায় আৰু এনে পৰিৱৰ্তন দেখা যায়…

ফেন ওলোৱা প্ৰস্ৰাৱ

  • প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং গাঢ় হালধীয়া
  • ৰাতি সাধাৰণতকৈ বেছিকৈ প্ৰস্ৰাৱ কৰা
  • সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰা
  • প্ৰস্ৰাৱৰ পৰিমাণ অত্যধিক হ্ৰাস বা বৃদ্ধি
  • ভাগৰুৱা হৈ থকা

শৰীৰত আইৰণ আৰু পুষ্টিকৰ উপাদানৰ অভাৱৰ বাবে আৰু লগতে বৃক্কৰ সমস্যাৰ বাবেও ভাগৰুৱা অৱস্থা হয়। গতিকে সকলো সময়তে ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰাৰ আঁৰৰ কাৰণ জানিবলৈ সময়মতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। কিয়নো যেতিয়া বৃক্কে সঠিকভাৱে কাম নকৰে তেতিয়া তেজত ৰক্তকণিকাৰ অভাৱ হয়। এই কোষবোৰে তেজত অক্সিজেনৰ মাত্ৰা বজাই ৰখাত মুখ্য ভূমিকা পালন কৰে। যেতিয়া তেজত অক্সিজেন কম হয় তেতিয়া শৰীৰে ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

উশাহ বন্ধ হৈ গ’ল

তেজত অক্সিজেনৰ অভাৱৰ বাবে উশাহ-নিশাহ কষ্টকৰ হৈ পৰে। বা উশাহ-নিশাহত সমস্যা অনুভৱ কৰে। উশাহ-নিশাহবোৰ অতি চুটি হৈ অহাৰ দৰেও অনুভৱ হ’ব পাৰে। তেজত ৰক্তকণিকা নথকাৰ বাবে এনে লক্ষণ দেখা দিয়ে। গতিকে এই শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত সমস্যা বৃক্কৰ ৰোগৰ লক্ষণো হ’ব পাৰে।

ছালৰ সমস্যা

ছালত অত্যধিক খজুৱতি, অত্যধিক ফোহা, ফোহা আদিও বৃক্কৰ সমস্যাৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। কাৰণ বৃক্কে তেজ বিশুদ্ধ কৰি বিষাক্ত মৌলবোৰ পৃথক কৰি প্ৰস্ৰাৱৰ জৰিয়তে শৰীৰৰ পৰা আঁতৰাই পেলায়। কিন্তু অসুস্থতা বা সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত এনে নহোৱাৰ বাবে এই সমস্যাবোৰ ছালত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। গতিকে ছালত এই লক্ষণ দেখা দিলে তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ লগত যোগাযোগ কৰিব লাগে।

[ad_2]


Spread the love

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You missed