Spread the love

[ad_1]

Cold Vs Hot Shower: দেশৰ বেছিভাগ ঠাইতে শীতকাল পৰিছে। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ মানুহে চুৱেটাৰ আৰু চাদৰ পিন্ধিবলৈও আৰম্ভ কৰিছে। ৰুটিন সম্পূৰ্ণ সলনি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছে। শীতৰ গোলাপী ঠাণ্ডা সকলোৱে ভাল পায়, কিন্তু এই বতৰত গা ধোৱাটো এটা সমস্যা হৈ পৰে। বেছিভাগ মানুহেই শীতকালত গৰম পানীৰে গা ধুবলৈ ভাল পায়, আনহাতে কিছুমানে এই বতৰত ঠাণ্ডা পানীৰে গা ধোৱাও কৰে। এতিয়া প্ৰশ্ন হয়, শীতকালত ঠাণ্ডা বা গৰম, কেনেধৰণৰ পানীৰে গা ধুব লাগে? এই বিষয়ে বিতংভাৱে জানক। স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞ ডাঃ তাৰিক আজাদে এই সন্দৰ্ভত তথ্য দিছে।

শীতকালত কেনেধৰণৰ পানীৰে গা ধুব লাগে, গৰম নে ঠাণ্ডা?

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে অতি ঠাণ্ডা পানীৰে গা ধুব নালাগে বা শীতকালত অতি গৰম পানীৰে গা ধুব নালাগে। কুহুমীয়া পানীৰে গা ধুলে উপকাৰ হ’ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত চৰ্দি নহয় আৰু ৰক্ত সঞ্চালনও ভালে থাকে। সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা কম হয়। শৰীৰৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা ভালে থাকে।

একে সময়তে কিছুমান মানুহে গৰম পানীৰে গা ধুয়ে, তেতিয়া ই ছালৰ লগত জড়িত সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে যেনে ছালৰ আৰ্দ্ৰতা হেৰুৱাব পাৰে আৰু খজুৱতি আৰু ফোহা ওলোৱাৰ সমস্যাও হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও যদি চুলি গৰম পানীৰে ধুই দিয়া হয় তেন্তে ইয়াৰ নেতিবাচক প্ৰভাৱো হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

শীতকালত ঠাণ্ডা পানীৰে গা ধোৱাটোও ভাল কিন্তু যিসকল লোকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হয় তেওঁলোকৰ বাবেহে অন্যথা ই স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা যেনে নিউমোনিয়া, কাহ, ডিঙিৰ বিষ আৰু জ্বৰৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। কওঁ যে ঠাণ্ডা পানীৰে গা ধুলে পেশীৰ জঠৰতা দূৰ হয়। ই ঠাণ্ডা সংকোচনৰ দৰে কাম কৰে।

ইয়াৰ বাহিৰেও ঠাণ্ডা পানীৰে গা ধুলে মানসিক চাপ কমি যায়। আপোনাৰ মেজাজ উন্নত হয় আৰু আপুনি সতেজ অনুভৱ কৰিব পাৰে। কিন্তু যদি আপুনি ঠাণ্ডা পানীৰে গা ধুব বিচাৰে তেন্তে স্বাস্থ্যৰ কথা বিবেচনা কৰি চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ পিছতহে গা ধুব লাগে।

[ad_2]


Spread the love

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You missed