Spread the love

[ad_1]

ভিটামিন ডি শৰীৰৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। মগজুৰ লগতে ই স্নায়ুবোৰো অতি সক্ৰিয় কৰি ৰাখে। যাৰ বাবে শৰীৰ বহু ধৰণৰ মানসিক আৰু শাৰীৰিক ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত হৈ থাকে।

Best Time To Have Vitamin D: শৰীৰৰ বাবে ভিটামিন D অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। মগজুৰ লগতে ই স্নায়ুবোৰো অতি সক্ৰিয় কৰি ৰাখে। যাৰ বাবে শৰীৰ বহু ধৰণৰ মানসিক আৰু শাৰীৰিক ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত হৈ থাকে। এই লেখাটোৰ জৰিয়তে আমি জানিব পাৰিম যে সূৰ্যৰ পোহৰৰ পৰা ভিটামিন ডি পোৱা যায় কিন্তু কোন সময়ত সূৰ্যৰ পোহৰ অধিক উপকাৰী? ভিটামিন ডি শৰীৰৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ই শৰীৰত বাৰ্তা প্ৰেৰণৰ শক্তি বৃদ্ধিৰ কাম কৰে। এই ভিটামিন শৰীৰৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, আপুনি অনুমান কৰিব পাৰে যে ই শৰীৰৰ বাবে নিউৰ’ট্ৰান্সমিটাৰৰ দৰে কাম কৰে।

ভিটামিন ডিয়ে মগজুৰ পৰা শৰীৰৰ প্ৰতিটো অংগলৈ বাৰ্তা প্ৰেৰণৰ কাম কৰে। হৰম’নৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰখাতো কাম কৰে। যিসকল লোকৰ এই ভিটামিনৰ অভাৱ হয় তেওঁলোকৰ মানসিক স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটিব পাৰে। ভিটামিন ডিয়ে শৰীৰত ড’পামিনৰ মাত্ৰাতো প্ৰভাৱ পেলায়। যাৰ বাবে হতাশাৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত শৰীৰত ভিটামিন ডিৰ অভাৱ চিনি পাই সময়মতে তাৰ ক্ষতিপূৰণ দিয়াটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

সূৰ্যৰ পোহৰে শৰীৰত ভিটামিন ডি কেনেকৈ যোগান ধৰে?

যেতিয়া আমাৰ ছালখন সূৰ্যৰ পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে তেতিয়া ই কলেষ্টেৰলৰ কণিকাৰ সৈতে মিলি ভিটামিন ডিলৈ ৰূপান্তৰিত হয়। সূৰ্যৰ পোহৰৰ পৰা অতিবেঙুনীয়া বি ৰশ্মিৰ সৈতে মিহলি হ’লে ভিটামিন ডি গঠন হয়। এই সময়ত কলাবোৰে এই সূৰ্যৰ পোহৰ শোষণ কৰে। ভিটামিন ডি কলেষ্টেৰলৰ কণিকাৰ সৈতে মিলি যায়।

সূৰ্যৰ পোহৰৰ পৰা আমি কিমান সময়ত ভিটামিন ডি পাওঁ?

আপোনাৰ তথ্যৰ বাবে কওঁ যে ৰাতিপুৱা ভিটামিন ডি পোৱা যায়। পুৱা ৬ বজাৰ পৰা ৯.৩০ বজাৰ ভিতৰত অতিবেঙুনীয়া বি ৰশ্মি উপলব্ধ হ’ব। ইয়াৰ পিছত সূৰ্যৰ পোহৰত ভিটামিন ডি নাথাকে। ইয়াৰ পিছত বহু সময় ৰ’দত বহি থাকিলেও কোনো লাভ নাপায়।

ভিটামিন ডিৰ বাবে এইদৰে সূৰ্যৰ পোহৰ গ্ৰহণ কৰক

প্ৰতিদিনে ১০ৰ পৰা ২০ মিনিট ৰ’দত বহি থাকিলে সহজেই ভিটামিন ডি পাব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও যদি আপুনি সপ্তাহত ৩ দিন নিশা ৬ৰ পৰা ৯.৩০ বজালৈ সূৰ্যৰ পোহৰ গ্ৰহণ কৰে তেন্তে ভিটামিন ডিৰ অভাৱ ক্ষতিপূৰণ পাব। মগজু, টোপনি, ছাল আৰু চুলিত ইয়াৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ পৰে। ৰাতিপুৱাৰ সূৰ্যৰ পোহৰত পৰিলে বহু ৰোগৰ আশংকা কমি যায়।

[ad_2]


Spread the love

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *