Spread the love

[ad_1]

ৰাতিপুৱাৰ সময় আপোনাৰ দিনটোৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ। এই সময়ত কৰা কিছুমান ভুলে আপোনাৰ দিনটো নষ্ট কৰাই নহয় শাৰীৰিক আৰু মানসিকভাৱেও অসুস্থ কৰি তুলিব পাৰে। সেয়েহে যিমান পাৰি সোনকালে এৰি দিব লাগে।

কোৱা হয় যে দিনটো সঠিককৈ আৰম্ভ হ’লে সকলো ঠিকে থাকে। গোটেই দিনটো আপুনি শক্তিশালী হৈ থাকে আৰু মানসিক চাপেও আপোনাক স্পৰ্শ কৰিব নোৱাৰে। যদিও নিয়মিতভাৱে ৰাতিপুৱাৰ সুস্থ অভ্যাস অনুসৰণ কৰা বহু লোক আছে, তথাপিও কিছুমান ভুল আছে যিবোৰ অজানিতে আমাৰ ৰাতিপুৱাৰ অভ্যাসত অন্তৰ্ভুক্ত হৈ আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাইছে।

গৱেষণাৰ মতে ৰাতিপুৱাৰ ভাল ৰুটিন এটাই আপোনাৰ দিনটোৰ উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। একে সময়তে বেয়া ৰুটিন আপোনাৰ স্বাস্থ্য আৰু কৰ্মক্ষমতা নষ্ট কৰাৰ বাবে দায়ী। যদি আপুনি আপোনাৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰাখিব বিচাৰে তেন্তে কিছুমান অভ্যাস এৰি দিয়াটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ৰাতিপুৱা সাৰ পোৱাৰ পিছত মানুহে কৰা সাধাৰণ ভুল কেইটামান ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল।

পৰিয়ালৰ সৈতে তৰ্ক-

সাৰ পোৱাৰ লগে লগে কাৰোবাক বা আনজনক চিঞৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কাৰোবাৰ খং নিজৰ পৰিয়ালৰ সদস্যৰ ওপৰত উলিয়াই দিয়ে, যাৰ ফলত তৰ্ক-বিতৰ্ক হয়। কামৰ দিনত এই অভ্যাস ভাল নহয়। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ গোটেই দিনটো নষ্ট হ’ব পাৰে

ব্ৰেকফাষ্ট এৰি দিয়া-

ৰাতিপুৱাৰ সময় বৰ ব্যস্ত। সকলোৰে অফিচ বা কলেজলৈ যাবলৈ খৰখেদা। যাৰ বাবে মানুহে ব্ৰেকফাষ্টও নকৰে। এইটো ইমানেই বেয়া ৰাতিপুৱাৰ অভ্যাস যে গোটেই দিনটো ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰিব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, ব্ৰেকফাষ্ট নকৰিলে ওজন বৃদ্ধি পায় আৰু মানসিক চাপৰ দৰে সমস্যাও হয়।

ফোনটোলৈ চাই-

এজন ব্যক্তিয়ে চকু মেলিলেই, কিবা কামেই কৰক বা নকৰক, প্ৰথমে এজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ ফোনটো হাতত লৈ লয়। মেছেজ চেক কৰা, মেইলৰ ৰিপ্লাই কৰা আৰু ইনষ্টাগ্ৰাম চেক কৰাটো ৰাতিপুৱাৰ ৰুটিনৰ অংশ হৈ পৰিছে। ইয়াৰ ফলত সময় নষ্ট হোৱাই নহয় ভাগৰ আৰু মূৰৰ বিষো হয়। দিনটোৰ আৰম্ভণি বেয়া হ’লে দিনটো ভালকৈ শেষ হ’ব বুলি আশা থাকিব নোৱাৰে।

কাম কৰা নাই-

কোৱা হয় যে ৰাতিপুৱা ৱৰ্কআউট কৰাটো ফিটনেছৰ বাবে ভাল। ইয়াৰ পিছতো আজিও আধাতকৈ অধিক লোকে ৰাতিপুৱা সাৰ পাই ৱৰ্কআউট নকৰে। এনে লোকে সদায় কোনোবা নহয় কোনোবা স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। প্ৰায়ে মেদবহুলতা আৰু দীৰ্ঘদিনীয়া ৰোগৰ আশংকা থাকে।

এলাৰ্ম ঘড়ীত স্নুজ বুটাম টিপিলে-

মানুহে ৰাতিপুৱা সোনকালে সাৰ পাবলৈ এলাৰ্ম স্থাপন কৰে, কিন্তু বাজিলে টোপনি যায় আৰু পুনৰ শুই যায়। লাহে লাহে আপুনি আপোনাৰ ‘মই পাৰিম’ আৰু ‘মই কৰিম’ বুলি বিশ্বাস কৰাটো বন্ধ কৰি দিয়ে। গতিকে আপুনি সাৰ পোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰা সময়ৰ বাবে আপোনাৰ এলাৰ্ম ছেট কৰক।

নেতিবাচক কথা চিন্তা কৰা-

ৰাতিপুৱা মনত নেতিবাচক চিন্তা থকা মানে স্বাস্থ্য নষ্ট কৰা। বহু সময়ত এনেকুৱা হয় যে ৰাতি শুই থকা অৱস্থাত আমি যি বেয়া কথা চিন্তা কৰো, ৰাতিপুৱাই আমাৰ মনলৈ আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত আমাৰ ভাল লগাই নহয়, বৰঞ্চ আমাৰ চাৰিওফালে দুখ বিয়পিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত আমাৰ দৈনন্দিন কাম-কাজত প্ৰভাৱ পৰে।

পৰিকল্পনা নকৰাকৈ দিনটো আৰম্ভ কৰা-

কোনো পৰিকল্পনা নকৰাকৈ যদি দিনটো আৰম্ভ কৰে তেন্তে আপুনি উদ্বিগ্ন আৰু অস্থিৰতা অনুভৱ কৰিব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, এই পদ্ধতিয়ে আপোনাৰ শাৰীৰিক স্বাস্থ্যও নষ্ট কৰিব পাৰে। গতিকে দিনটোত যি কামেই নকৰক কিয়, আগতীয়াকৈ পৰিকল্পনা কৰক। এনে কৰিলে আপুনি অতি শিথিল অনুভৱ কৰিব।

যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো Follow কৰিব নাপাহৰিব। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।

[ad_2]


Spread the love

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *